Az FSC® (Forest Stewardship Council®, Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa) egy 1993-ban megjelent független, non-profit, civil szervezet, mely globális szinten lép fel a fenntartható erdőgazdálkodásért, célja egy felelős, környezettudatos erdőgazdálkodást igazoló tanúsítványrendszer működtetése, terjesztése.
Az FSC® fő feladatai:
1. Szabványok fejlesztése
2. Tanúsító szervek akkreditációja és FSC® nemzeti kezdeményezések
3. Faanyag tanúsítás
Az FSC® címke és minősítés a faipari termékek vásárlóit tájékoztatja, hogy az álltaluk kiválasztott termék alapanyaga a környezeti értékeket és fenntarthatóságot szem előtt tartó erdőgazdálkodásból származik. Ez a tanúsítvány azt garantálja, hogy az ilyen dokumentummal rendelkező erdészetek, üzemek, gyárak betartják az FSC® szigorú szabályait és az általuk gyártott illetve forgalmazott alapanyagok és termékek előállítása környezettudatos módon történik.
Az erdőtanúsítást illetően az FSC® 10 alapelvet 56 kritériumot határozott meg, amelyek általános érvényűek a környezettudatos, felelős erdőgazdálkodásra.
Csoportos tanúsítás
Az erdőtanúsítás egy olyan folyamat, amely bizonyos anyagi költségeket foglal magába:
1. A tanúsítás költségeit
2. Az alapelvek szabványainak a teljesítéséhez szükséges költségeket
A tanúsítás költségei a nagy erdőtulajdonosok számára könnyen elérhető, de a kisebb erdőtulajdonosoknak néha megfizethetetlen. Annak érdekében, hogy a kisebb területtel rendelkező erdőtulajdonosok számára is egyaránt megfizethető legyen a tanúsítási költség, kidolgozták a csoportos tanúsítást. A csoportos tanúsításnál a tanúsítási költség több tulajdonosra oszlik, ezáltal csökkentve az egy tulajdonosra eső költséget.
A tanúsítási csoport létrehozásához elengedhetetlen egy csoportvezető kinevezése vagy megválasztása, aki elkészíti a csoport szerkezetét.
Termékkövetési lánc (Chain of Custody, CoC)
Az erdőtanúsítás szerepe, hogy a tartamos erdőgazdálkodásból származó faanyagot megjelöli és az erdőtől a végfelhasználóig nyomon követi, felölelve a gyártási folyamat összes lépéseit. Azért beszélünk láncról, mert ahhoz, hogy a késztermék FSC® minősítettként a kereskedelmi forgalomba kerülhessen a gyártási folyamat valamennyi résztvevőjének, aki legálisan birtokolja az alapanyagot, annak FSC® minősítettnek kell lennie.
Az FSC® az egyetlen nemzetközi erdőtanúsító rendszer, amely ellenőrzi az FSC® védjegyet viselő termékek tanúsított alapanyagának arányát.